Nieodłączną częścią każdej kuchni jest miejsce do przygotowania posiłku. Najczęściej tę czynność wykonuje się na blacie kuchennym, ale oczywiście to nie jest jedyna funkcja dla niego przeznaczona. Każdy, kto lubi przygotowywać własnoręcznie potrawy, doceni walory porządnego blatu kuchennego. Nieoceniona jest jego użyteczność, ponieważ to właśnie w tym miejscu wykonywana jest większość prac kuchennych, odkładane są potrzebne narzędzia lub garnki, tłuczone kotlety itd. Wybór dobrego blatu nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Porządny blat musi posiadać szereg zróżnicowanych cech, które pozwolą na długotrwałe wykorzystanie go w codziennych zadaniach kuchennych.

Wybierając blat do nowej czy remontowanej kuchni, bezwzględnie musimy zwrócić uwagę na jego trwałość, a konkretniej: trwałość jego powierzchni. To właśnie ta część jest najmocniej wykorzystywana i zwykle nie ma nawet dnia urlopu. Jak największa wytrzymałość jest konieczna, ponieważ każdego dnia blat kuchenny narażony jest na liczne zarysowania, a także codziennie przewijają się przez niego dziesiątki przedmiotów, narzędzi, produktów żywnościowych – duża wytrzymałość przekłada się na wydłużony czas przetrwania blatu w tych warunkach. Mowa tutaj o działaniu różnych temperatur, wysokich i niskich, styczności z wodą, tłuszczem, różnego typu zabrudzeniami, a także siłą uderzeń (np. tłuczka do mięsa), tarciem itd. Dobry blat przyjmie wszystkie te obciążenia i czynniki, ale nie uszkodzi się przy pierwszym, dziesiątym czy setnym wykorzystaniu. Trzeba pamiętać, że blat z pewnością często będzie ulegał zabrudzeniom, dlatego warto wybrać taki, który będzie prosty do utrzymania w czystości – nie tylko ze względów estetycznych, ale także w trosce
o nasze zdrowie. Blat kuchenny oprócz swojego dość oczywistego przeznaczenia, pełni również funkcję dekoracyjną. Jest obecny w każdej kuchni, dopełnia ją i stanowi ważny element wykończenia. Musi pasować do reszty kuchni, nie powinien zbytnio się wyróżniać, razić w oczy, rozpraszać, ale nie może być również zbyt „łagodny”, bez jakiegokolwiek wzoru, ponieważ wtedy byłyby na nim widoczne wszystkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.

Porównajmy teraz dwa popularne rodzaje materiałów, które wykorzystywane są przy produkcji blatów. Przyjrzyjmy się kuchennym blatom drewnianym i marmurowym. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, ale to od nas i aranżacji naszej kuchni zależy, który z nich będzie lepszym kandydatem na blat w naszej kuchni.

Blat drewniany charakteryzuje się dużą paletą możliwości wyboru drewna. Od stosunkowo miękkiej sosny, poprzez twardy polski dąb, aż po egzotyczne i bardzo twarde drewno np. iroko, mahoń, merbau, ipe, teak. Im twardsze drewno, tym lepiej, bowiem będzie bardziej odporne na zarysowania. Ważny jest także jak najmniejszy skurcz drewna, czyli zmiana powierzchni i objętości pod wpływem temperatury, wody i wilgoci, które są nieodłącznymi gośćmi w każdej kuchni. Trzeba uważać na gorące naczynia, ponieważ postawione bezpośrednio na blacie drewnianym mogą pozostawić na nim nieestetyczny ślad. Zasadniczo do wyboru mamy blaty z drewna litego (które może się paczyć, pękać), a także z drewna klejonego warstwowo, które pozbawione jest tych zagrożeń. Drewniany blat musi być dobrze zaimpregnowany. W przypadku niewielkich uszkodzeń, zarysowań, blat drewniany można przeszlifować papierem ściernym i ponownie zaimpregnować i pomalować – będzie jak nowy. Blaty drewniane są ciepłe i przyjemne w dotyku. Warto zaznaczyć, że drewno jest łatwe w obróbce, dzięki czemu może być w prosty sposób dopasowane do wymagań zainteresowanego. Cena m2 blatu drewnianego uzależniona jest od rodzaju wykorzystanego drewna.

Blat marmurowy wykonany jest z naturalnego kamienia. Dzięki temu jest odporny na zarysowania i zadrapania, a także na wysokie temperatury. Przegrywa pod tymi względami ze swoim „starszym bratem” – granitem. Marmur dość mocno wchłania wilgoć, tłuszcz, przez co mogą powstać niechciane przebarwienia. Jest wrażliwy na działanie kwasów, nawet cytrynowego. Blaty wykonane z tego materiału są łatwe do czyszczenia i bardzo eleganckie. Dobrze wpasują się w większość aranżacji, dodadzą im stylu. Za ten luksus trzeba jednak dość słono zapłacić. Są robione wyłącznie na wymiar. Podobnie jak blaty drewniane, przed zamontowaniem również musi zostać zaimpregnowany. Blaty marmurowe są również zimne w dotyku – czy to wada, czy zaleta, należy rozstrzygnąć samemu. Drobne uszkodzenia i zarysowania można wypolerować, dzięki czemu powrócą do stanu dawnej świetności.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl