Meble, tak jak większość rzeczy na tym świecie, ulegają niszczącemu wpływowi czasu. Mimo że meble drewniane charakteryzują się trwałością, a regularnie pielęgnowane dodatkowo wydłużają czas swojej służby właścicielom, z biegiem lat i one niszczeją. Nie znaczy to jednak, że do niczego się już nie nadają, a my zostajemy zmuszeni do zakupu nowych mebli. Meble drewniane da się odnowić w dość prosty, aczkolwiek czasochłonny sposób, dlatego wiele osób, które chcą odrestaurować swoje meble oddaje je w ręce profesjonalnych zakładów, które zajmują się renowacją mebli. Jeśli jednak jesteśmy osobami cierpliwymi i pracowitymi, nic nie stoi na przeszkodzie by samemu spróbować odnowić nasz ugryziony zębem czasu mebel. Uzbrójmy się w zapał, cierpliwość i optymistyczne nastawienie, a w kieszeni będziemy mieć już pierwszą połowę sukcesu.

Etapy prac przy renowacji mebli

Każdy mebel jest inny, a co dopiero starszy i zniszczony mebel. Uszkodzenia są różne, ale z większością z nich można sobie poradzić. Przede wszystkim trzeba zorientować się, czy mebel możemy zdemontować bez przeszkód do ponownego złożenia. Jeśli tak – rozkładamy go na części pierwsze, ponieważ łatwiej będzie pracować z poszczególnymi elementami. Jeśli nie – to nie ma powodu do paniki, odrestaurować można także meble, których nie sposób poddać demontażowi.

Kolejną istotną decyzją jest wybór sposobu pozbycia się starych, uszkodzonych powierzchni: głównie politury, lakieru lub wosku. Z mebli wykończonych różnymi sposobami stare powłoki usuwa się na różne sposoby. Wyróżnia się trzy metody takich prac i bardzo często wymagane jest ich połączenie w odpowiedniej konfiguracji w celu osiągnięcia optymalnego wyniku. Do metod tych zaliczają się:

1. Metoda ręczna – polega na zeszlifowaniu starych warstw papierem ściernym, zdarciu ich skrobakami lub przy użyciu cyklin i noży.

2. Metoda mechaniczna – czyli użycie różnego typu narzędzi elektrycznych: szlifierek lub opalarek.

3. Metoda chemiczna – która wymaga użycia wełny metalowej lub specjalistycznych żelów służących do zmywania starych powłok.


Każda z tych metod jest dobra i na szczęście poszczególne z nich dobrze ze sobą współpracują – dla przykładu: tam gdzie nie dotrze papier ścierny, na pewno uda się zaaplikować żel. Żeby dobrze wybrać metodę usuwania uszkodzonych lub starych powłok dobrze jest wziąć pod uwagę wiek mebla, jego stan, konstrukcję czy typ. Musimy także zastanowić się w jaki sposób chcemy wykończyć mebel. Naturalnie trzeba uważać by nie uszkodzić struktury materiału, z którego wykonano mebel, dlatego wszystkie prace przeprowadzamy bardzo ostrożnie. Pozbycie się uszkodzonych i starych powłok pozwoli na odświeżenie mebla i nałożenie nowych warstw, które będą go zdobić i chronić.

Gdy najtrudniejszy etap pracy, czyli czyszczenie mebla, mamy za sobą, możemy przystąpić do części przyjemniejszej, która zbliży nas do efektu końcowego. Mowa oczywiście o powlekaniu mebla nowymi powłokami: lakierem, politurą, woskiem lub farbą. Nawoskowany mebel będzie odporny na wilgoć, mebel pokryty politurą podkreśli naturalne usłojenie mebli drewnianych, a farba lub lakier pokryją jego powierzchnię kolorem.
W zależności od wyboru wykończenia ten etap prac jest mniej lub bardziej czasochłonny, jednak efekty naszej pracy będą widoczne już na pierwszy rzut oka. Wykończenie trzeba wykonać bardzo starannie, tak by nie pozostawić zanieczyszczeń i różnego typu „bałaganu”. W razie potrzeby, to znaczy gdy w meblu występują ubytki i pęknięcia, wypełniamy je przy użyciu np. szpachli do drewna.

Po skończeniu nakładania warstw wykańczających pozostaje złożenie mebla do stanu pierwotnego i cieszenie się odświeżonym i własnoręcznie odnowionym meblem. Satysfakcja gwarantowana. Jeśli jednak obawiamy się, że odrestaurowanie mebla będzie dla nas problemem nie do przejścia, lepiej oddać go w ręce specjalistom – by mebel mógł dalej służyć i cieszyć oko.


Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl