Świat się zmienia, a my razem z nim. Zmiany otaczają nas ze wszystkich stron, czasami nie zdążymy się nawet z nimi zapoznać, bo już pojawiają się kolejne, a wczorajsza nowość, dzisiaj jest przestarzała. Postęp technologiczny niewątpliwie jest potrzebny i przydatny. Ułatwia życie nam, zwykłym śmiertelnikom, ale także osobom, które np. wyczynowo uprawiają sport. Dzięki rozwojowi przemysłu, nasze życie jest łatwiejsze, taniej i prościej docieramy do potrzebnych nam produktów. W znaczny sposób wpływa także na rozwój gospodarczy kraju – zwiększona produkcja, zwiększone zapotrzebowanie klientów, wszystko to przekłada się na pojawianie się kolejnych złotówek nie tylko na kontach producentów, ale również w skarbcu państwa. Zmiany oczywiście nie omijają branży stolarskiej. Wykonywanie mebli zmieniało się na przestrzeni lat. Zaczynając od mozolnego produkowania pojedynczych mebli przez pierwszych wykształconych średniowiecznych stolarzy, poprzez zastosowanie nowych narzędzi, które pozwalały przyśpieszyć i zwiększyć ilość produkowanych przedmiotów, aż po nowoczesne, naszpikowane elektroniką maszyny, które trzeba jednak potrafić odpowiednio zaprogramować. Czy stolarstwo jest jeszcze sztuką rzemieślniczą?
A może ewoluowało i nie zasługuje już na takie miano?

Artysta poszukiwany od zaraz

Niech nas nie zmylą wszechobecne nowoczesne technologie. Prawdziwi stolarze, tacy z krwi i kości, którzy wykorzystują jedynie tradycyjne narzędzia do wytwarzania mebli ciągle stąpają po ziemi, mimo że jest ich coraz mniej. Najczęściej są to stolarze artystyczni, którzy wkładają w swoją pracę mnóstwo czasu i serca, bo robić tego, co wyprawiają oni z drewnem, bez miłości po prostu się nie da. Prócz serca przy pracy z tworzeniem, naprawą lub odnawianiem starych mebli potrzebna jest także mistrzowska wiedza z zakresu zarówno stolarstwa, jak i historii meblarstwa. Wymagana jest także nieziemska cierpliwość, bo większość prac wykonuje się ręcznie – tylko w ten sposób można osiągnąć pożądany efekt. Tradycyjne narzędzia, których używają tacy stolarze, nie przypominają oczywiście tych średniowiecznych – zostały odpowiednio zmodernizowane i przystosowane do pracy. Nie są to jednak w żadnym wypadku potężne maszyny, tylko zwykłe narzędzia ręczne.

Piorunujący efekt

Dla aktualnych klientów nie liczy się sposób wykonywania prac, ale ich efekt. Meble mają być solidne, wykonane precyzyjnie, muszą być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, ponadto powinny być wyposażone w wysokiej jakości elementy takie jak zawiasy, uchwyty, meble muszą być także piękne i trwałe. Wszystko to możliwe jest dzięki zastosowaniu w produkcji nowoczesnych maszyn, które obsługiwane są przez wykształcony personel. W porządnym zakładzie produkcyjnym nikt nie znajduje się przez pomyłkę. Nad tworzeniem naszych mebli czuwają doświadczeni fachowcy, którzy często stolarstwo wyssali z mlekiem matki. Nowoczesne zaplecze sprzętowe zapewnia przygotowanie mebli w szybszym czasie, a jak wiadomo, czas to pieniądz – to, że ludzie są coraz bardziej niecierpliwi to już inna sprawa. Chcemy więcej, szybciej i lepiej – dlatego producenci modernizują swoje zakłady – wszystko dla dobra i zadowolenia klienta. Kupujący, gdy zobaczy swoje meble ma zostać zaskoczony wysoką jakością produktu. Piorunujący efekt zapewnia zastosowanie maszyn, które doskonale sprawdzają się przy wykonywaniu swoich zadań.

Sztuka czy technologia?

Nic w przyrodzie nie ginie. Stolarze, którzy pracują w sposób tradycyjny wciąż są wśród nas. Jednak zmiany i wzrastające zapotrzebowanie na meble sprawiają, że nie można stać w miejscu i trzeba iść z duchem czasu. Należy się rozwijać, bo kto nie robi kroku w przód, ten się cofa. Chcemy by nasze meble były doskonałe, dlatego producenci wykorzystują wszystkie dostępne środki, by taki stan zapewnić – oznacza to, że wraz z rozwojem elektroniki pojawiła się nowoczesna technologicznie sztuka rzemieślnicza.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl