Sezon wypoczynku na świeżym powietrzu jest już od dawna otwarty. W wielu polskich ogrodach można znaleźć meble drewniane, które oferują więcej niż zwykłe meble. To komfort, luksus i elegancki styl. Meble drewniane są bardzo wytrzymałe, a po odpowiednim zabezpieczeniu również odporne na działanie warunków atmosferycznych, wilgoci, grzybów i innych zagrożeń natury biologicznej. Aby w pełni cieszyć się swoimi meblami, a radość ta mogła trwać jak najdłużej, należy o nie dbać. Najlepszym momentem na konserwację mebli jest okres wiosenny, ale jeśli wypadło nam to z głowy, to nie ma na co czekać – czym prędzej trzeba zaimpregnować nasze meble. Wtedy sezon letni nie będzie nam straszny i każdego dnia będziemy mogli wypoczywać w ogrodzie wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Po co impregnować meble?

Impregnacja mebli to działania, które mają na celu zabezpieczenie drewna przed szkodliwymi czynnikami, np. wilgocią, deszczem, promieniowaniem UV, światłem słonecznym, pleśniami itd. Zabezpieczone meble stają się bardziej odporne na te czynniki. Brak impregnacji lub jej niewłaściwe przeprowadzenie może skutkować znacznym skróceniem przydatności mebli do użytku – szybko zaczną się niszczyć i będą wymagać wymiany.

Od czego zacząć?

Przed przeprowadzeniem impregnacji, meble drewniane powinny zostać oczyszczone z kurzu, brudu, ewentualnych grzybów czy pleśni. Drewno musi być suche, doprowadzone do stanu surowego, wyszlifowane i odpylone – w przeciwnym razie nie wchłonie preparatu impregnującego. Tak przygotowane podłoże gotowe jest gotowe do impregnacji. Warto zwrócić uwagę na pogodę – lepiej żeby w czasie pracy nie zastał nas deszcz oraz by słońce nie prażyło zbyt mocno. Najlepszym wyjściem jest przeprowadzenie impregnacji pod zadaszoną, ale otwartą przestrzenią – drewno będzie miało zapewnioną doskonałą wentylację, dzięki czemu szybciej wyschnie, a poza tym nie będzie narażone na czynniki atmosferyczne.

Proces impregnacji

Sama impregnacja nie jest skomplikowana. Impregnat dobieramy zgodnie z rodzajem drewna, z którego wykonane są nasze meble (bierzemy pod uwagę czy jest to drewno krajowe czy egzotyczne; drewno egzotyczne same w sobie jest „zaimpregnowane”, ponieważ posiada naturalne oleje, które chronią je przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wilgoć. Może jednak tracić swój naturalny kolor. Stąd preparaty, które go chronią). Przed przystąpieniem do pracy dokładnie czytamy instrukcję użytkowania, którą producent dostarczył nam na opakowaniu. Po dokładnym rozmieszaniu preparatu, nakładamy go pędzlem na powierzchnię mebla, rozciągając go równomiernie. W tym momencie ujawnia się jak ważne było dokładne wyszlifowanie całej powierzchni. W miejscach, które były wygładzone lepiej niż inne, impregnat będzie jaśniejszy niż w miejscach bardziej chropowatych. Po nałożeniu pierwszej warstwy impregnatu, drewno zostawiamy do wyschnięcia (przewidywany czas schnięcia powinien być podany na opakowaniu). Zwykle, dla lepszej ochrony, nakłada się dwie warstwy impregnatu. Zatem po jego wyschnięciu szlifujemy mebel drobnoziarnistym papierem ściernym (w celu pozbycia się włosków), a następnie nakładamy drugą warstwę w identyczny sposób. Impregnat głęboko penetruje drewno i zabezpiecza je.

Po nałożeniu obu warstw i ich wyschnięciu należy jeszcze wykończyć mebel lakierem lub olejem – jest to konieczne zabezpieczenie naszego mebla. Pokrótce scharakteryzuję obie możliwości:

lakier – chroni drewno przed wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi, czasami również przed promieniowaniem UV. Podkreśla usłojenie i sprawia, że powierzchnia mebla jest gładsza. Można zdecydować się na lakier bezbarwny lub barwiący. Nie jest wyrobem naturalnym;

olej – podobnie jak impregnat wnika w strukturę drewna i tworzy powłokę, która odpycha wilgoć. Chroni także przed płowieniem, pękaniem i rozsychaniem się drewna na skutek działania promieni słonecznych. Sprawia, że kolor jest bardziej nasycony, a rysunek drewna podkreślony. Oleje tworzone są na bazie naturalnych składników (olejów roślinnych).

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl