Prowansja jest krainą historyczną w południowo-wschodniej Francji. Kojarzyć się może, a właściwie powinna, z lawendą, ziołami prowansalskimi, pięknymi wiejskimi krajobrazami i słonecznym, ciepłym klimatem. Jeśli ktoś odwiedzi to miejsce chociaż raz, to bardzo prawdopodobne, że zwyczajnie się w nim zakocha i najchętniej zostałby tam na stałe. W takim przypadku powrót do domu może być smutnym przymusem. Jednak nie wszystko stracone! Cóż bowiem stoi na przeszkodzie, by do własnego, przytulnego mieszkanka zaprosić sielankowy klimat francuskiej Prowansji? Urządzenie własnego domu w stylu prowansalskim zyskuje coraz większe grono zwolenników – moda na prowansalski styl wkroczyła do polskich domów kilka lat temu i cieszy się rosnącą popularnością.

Słoneczne wnętrze

Prowansalski styl charakteryzuje się doborem określonych barw. Mogłoby się wydawać, że króluje kolor biały, ale stan faktyczny pokazuje, że dominują pastelowe barwy: błękit, oliwkowa zieleń, lawendowy fiolet, żółty, beżowy, które uzupełniane są bielą. Jasne i ciepłe kolory odnoszą się do radości życia blisko przyrody, z którą śmiało można porównać sielankowy klimat francuskiej wsi – idyllicznego wyobrażenia miejsca szczęśliwości, współistnienia ludzi, fauny i flory, czegoś na kształt arkadii. Któż z nas nie chciałby się znaleźć w takim miejscu? Kolory to jednak nie wszystko. Ważne są także meble wchodzące w skład wyposażenia oraz materiały, z których są wykonane. Dominują meble drewniane, zachęcają swoją wytrzymałością i trwałością, a naturalne pochodzenie tego surowca doskonale wpisuje się w czerpanie z dobrodziejstwa natury, któremu hołduje sielanka. Prym wiodą proste meble, o delikatnych, harmonijnych kształtach – są jednak obficie zdobione, głównie rzeźbionymi motywami roślinnymi. Jak widać, wszystko ma tutaj związek z otaczającą nas naturą. Oczywiście jest to cecha pozytywna, ponieważ wpływa kojąco na umysł, odpręża i zachęca do przywoływania pozytywnych wspomnień związanych z łonem natury. Dekoracje znajdują się nie tylko na meblach i wcale nie muszą być rzeźbione. Istotne są także motywy np. na ścianach, oczywiście również związane z naturą, mogą to być np. wzory z kwiatów. Czasami pojawiają się także faktury pokryte pasami i kratami. Drewno nie jest jedynym materiałem wykorzystywanym przy budowaniu aranżacji stylu prowansalskiego – duże jest wykorzystanie kamienia, np. na podłogi, a także materiałów ceramicznych – doniczka z zasadzoną lawendą pięknie zdobi parapet. Nieraz pojawia się także kute żelazo, stosuje się je np. w meblach ogrodowych. Bardzo ważne są wszelkiego rodzaju drobiazgi i ozdoby. Ich zadaniem jest dodatkowe uatrakcyjnianie pomieszczenia. Nie powinno zabraknąć także wikliny wykorzystanej na kosze barwione białym kolorem lub krzesła. Adaptując w ten sposób dom, nawet w pochmurny dzień dostrzeżemy promień słońca, który rozjaśni naszą twarz.

Wystrój idealny?

Styl prowansalski dla wielu osób na pewno za taki może uchodzić. Rodzime aranżacje wzorujące się na francuskim oryginale pozostają jednak jedynie odtwórcze. Mimo szczerych chęci nie mogą dorównać temu co znajduje się w południowo-wschodniej części ojczyzny Napoleona Bonapartego. Brakować będzie potężnych, pomalowanych belek na suficie, pęków ziół prowansalskich roztaczających przyjemny zapach, zawieszonych gdzieś w kuchni, domu obrastającego winoroślą i pól lawendy rozciągających się dookoła. Takie cuda tylko we Francji. Jednak aby poczuć namiastkę tego niesamowitego klimatu w swoim domu, można zainteresować się prowansalskim stylem na polskich warunkach. Dom na pewno na tym nie straci, a odwiedzający nas goście będą zachwyceni tak mocno jak my sami. Dodając do tego szczyptę fantazji polaną odrobiną wyobraźni w mig znajdziemy się w Prowansji.


Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl