Coraz więcej młodych osób wybiera się na studia po ukończeniu szkoły średniej. Wiąże się to z chęcią poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia zawodu oraz tytułu zawodowego. Polscy fachowcy pożądani są przez rodzime i zagraniczne firmy, co dodatkowo motywuje do dalszej edukacji. Dzieje się tak, ponieważ osoby wykształcone potrafią dobrze wykonywać swój zawód, wykorzystując do tego celu zdobytą wiedzę, a z biegiem czasu również doświadczenie, którego zdobywanie rozpoczyna się już na praktykach studenckich. Przekłada się to na jakość oferowanych produktów, a to z kolei na zadowolenie klientów. Polska młodzież stara się wybierać kierunki przyszłościowe, w których po ukończeniu nauki bez problemu będzie można znaleźć atrakcyjną pracę z solidnym wynagrodzeniem. Branża meblarska bardzo prężnie rozwija się w naszym kraju, dlatego studiowanie meblarstwa jest strzałem w dziesiątkę. Pracy nie zabraknie, bo po pierwsze, polskie meble są jednymi z najlepszych na świecie, a Polacy są w światowej czołówce eksporterów, a po drugie, meble zawsze będą potrzebne, ponieważ w aktualnych czasach, gdzie wszyscy dążą do wygody, chyba nikt nie wyobraża sobie świata bez mebli. Korzystamy z nich na co dzień, praktycznie w każdym miejscu w którym się znajdujemy. Przyjrzyjmy się bliżej studiom meblarskim w Polsce.

Główne kierunki studiów związane z meblami


Najwłaściwszym kierunkiem dla osób zainteresowanych pracą związaną z produkcją mebli będzie meblarstwo. Kierunek ten został otwarty w zeszłym roku w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Oferuje studia dzienne (czyli stacjonarne; 3,5 roku) oraz zaoczne (czyli niestacjonarne; 4 lata). Kierunek jest, można powiedzieć, ekskluzywny, ponieważ przyjętych może zostać jedynie 60 osób na studia stacjonarne i 60 osób na niestacjonarne. Po ukończeniu pierwszego stopnia studiów i uzyskaniu dyplomu, absolwent meblarstwa może pochwalić się wiedzą i umiejętnościami z zakresu: projektowania, planowania produkcji, wytwarzania i dystrybucji oraz elementarnej wiedzy dotyczącej zarządzania i organizacji pracy. Z takimi zdolnościami znalezienie dobrej pracy nie powinno sprawić żadnego problemu.

Meblarstwo powiązane jest z leśnictwem, inżynierią materiałową, wzornictwem, konserwacją i restauracją dzieł sztuki oraz technologią drewna. To właśnie ten ostatni kierunek jest bardzo ciekawym wyborem dla osób, które swoją przyszłość wiążą
z meblarstwem i stolarstwem. Student, który ukończy pierwszy stopień kształcenia oraz zdobędzie dyplom stanie się specjalistą, który może zajmować się m.in. projektowaniem i realizacją procesów technologicznych dotyczących mechanicznej obróbki drewna i tworzyw drewnopochodnych, chemicznego przetwórstwa drewna, konstrukcji i technologii mebli i wyrobów drewnianych. Technologię drewna można studiować w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pierwszy stopień i tytuł inżyniera osiąga się po ukończeniu 3,5-letnich studiów dziennych lub po 4 latach studiów zaocznych, natomiast ukończenie drugiego stopnia w obu przypadkach trwa 1,5 roku i pozwala na posługiwanie się tytułem magistra inżyniera. Na drugim roku pierwszego stopnia dokonuje się wyboru specjalności. Mogą to być: meblarstwo, mechaniczna technologia drewna, chemiczna technologia drewna, ochrona i modyfikacja drewna. Każdy może wybrać taką specjalność, która będzie go najbardziej interesować.

Inwestycja w siebie


Odpowiedź na tytułowe pytanie może być tylko jedna: oczywiście, że warto! Wybór studiów związanych z meblami zapewni poszerzenie wiedzy na ich temat oraz zdobycie kompetencji wymaganych do rzetelnego i solidnego wykonywania przyszłego zawodu. Meblarze są niezwykle cenionymi na rynku pracy fachowcami, dlatego wybór odpowiedniego kierunku studiów pozwoli na pracę w wymarzonym zawodzie i łączenie przyjemnego z pożytecznym. Pojawienie się kolejnych wykształconych specjalistów z pewnością zaowocuje jeszcze większym rozwojem polskiej meblarskiej potęgi.


Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl