Urządzanie mieszkania zawsze jest sporym wyzwaniem dla domowników. Poszukiwanie inspiracji, szkice, przymiarki – to wszystko potrafi pochłonąć duże ilości czasu i energii. Jednak odpowiednia aranżacja wnętrza pozwala wyrazić siebie, pokazać swój charakter na przykładzie zagospodarowania pomieszczeń, w których mieszkamy. Dom jest swoistą wizytówką osób, które w nim żyją. Dlatego też warto poświęcić wspomniany wyżej czas, wykrzesać z siebie trochę sił i stworzyć aranżację idealną dla siebie i swoich bliskich. Urządzanie dużych przestrzeni jest równoznaczne z udostępnieniem zmysłowi kreatorskiemu wielkiego pola do popisu. Jednak to aranżacja małych przestrzeni wymaga sprytu i przemyślanego pomysłu. Zadanie jest trudne, ale nie niemożliwe do wykonania. Warto poznać kilka trików, które ułatwią tworzenie unikalnej kompozycji.

Wszystkie chwyty dozwolone

Przy aranżacji małego mieszkania istotny jest każdy centymetr kwadratowy powierzchni. Nawet jeśli mamy szansę jedynie „oszukać” nasz mózg, warto z tej sposobności skorzystać. Można to zrobić dzięki zdolności białej barwy do optycznego powiększania przestrzeni. Wystarczy pokryć nią ściany lub meble (dodatkowe wykończenie ich w wersji błyszczącej sprawi, że najbliższe otoczenie mebli będzie się w nich odbijać, dając wrażenie głębi, co jeszcze mocniej wpłynie na wrażenie zwiększenia się dostępnej przestrzeni). Stosowanie białego koloru na meblach i ścianach jednocześnie, to pomysł dość ryzykowny, ponieważ może nas przytłoczyć wrażenie sterylności. Dobrze jest ożywić wnętrze kolorami pełnymi energii, co w połączeniu z klasyczną bielą sprawi, że uzyskamy miks elegancji i nowoczesności. Można też pokusić się o fototapetę z ciekawym wzorem, np. krajobrazem z płynącą w dal rzeką – taki „obraz” również optycznie powiększy wnętrze, a przy okazji będzie oryginalną ozdobą.

Skrojone na miarę

Znaczną część powierzchni każdego mieszkania zajmują meble. Nie da się bez nich obejść – któż wyobraża sobie chociażby przechowywanie ubrań w stosach pod ścianą, zamiast w szafie? Meble są szalenie wygodnym rozwiązaniem, nawet jeśli na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do ich obecności. Są tak naturalne, jak drzewa w lesie. Skoro już mowa o drzewach, aranżując małe mieszkanie dobrze jest wykorzystać dostępną przestrzeń bez niepotrzebnych strat powierzchni. Chodzenie po marketach meblowych i szukanie odpowiednich mebli (wpasowanych w pomieszczenie pod względem wymiarów) byłoby bardzo czasochłonne, a i tak mogłoby się okazać zupełnie bezproduktywne. Na szczęście profesjonalne zakłady stolarskie oferują tworzenie mebli na zamówienie – pod wymiary, które poda Klient. To idealne rozwiązanie w przypadku małych metraży. Wystarczy swój pomysł przenieść na kartkę (zwymiarować), a resztą zajmą się profesjonaliści. Solidna drewniana szafa będzie się mieścić tuż obok łóżka, wciąż pachnącego lasem, a między komodą i regałem, mieszącym pokaźną biblioteczkę nie pojawi się niewykorzystana przestrzeń. Meble będą tworzyć spójną całość, drewno doda pomieszczeniu elegancji i wprowadzi do niego ciepło, a miejsce nie zostanie zmarnowane – meble na wymiar są prostym rozwiązaniem, które przynosi same plusy.

Funkcjonalny minimalizm

Inną opcją są meble kompaktowe. Czym różnią się od tradycyjnych? Przede wszystkim rozmiarami i praktycznością w niewielkich pomieszczeniach – konkretnie mnogością możliwości w wykorzystaniu. Meble kompaktowe mogą – w zależności od potrzeby – zostać zamienione w inne. Oczywiście nie może to być dowolna konfiguracja, ale jedynie taka, na jaką pozwala budowa mebla. Jeśli nie można ich „transformować”, to zwykle można je po prostu złożyć, gdy nie są akurat potrzebne – w ten sposób da się zaoszczędzić bardzo dużo miejsca. Stolik kawowy, przy którym zmieści się cała rodzina i komfortowo zje obiad? Łóżko, które kilkoma prostymi ruchami można zmienić w piętrowe, by nasz niespodziewany gość miał się gdzie przespać? Biurko chowane w szafce? To właśnie meble kompaktowe. Ich dużym plusem jest także to, że zwykle posiadają bardzo przemyślany design. Już na pierwszy rzut oka widać, że projektant starał się dopieścić każdy szczegół swojego dzieła.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl