Drewniane meble zachwycają swoją ponadczasowością. Jednak nawet one mogą zostać nadgryzione przez ząb czasu. Intensywna i długotrwała eksploatacja sprawia, że meble tracą swój oryginalny blask. Na szczęście to nie koniec świata. Nie trzeba ich skazywać na wyrzucenie na bruk. Przy odrobinie dobrej woli i czasu własnoręcznie możemy przywrócić im dawny czar. Korzystając ze sposobności mamy możliwość nadania naszym drewnianym meblom nowego koloru, dzięki czemu, jeśli zmieniamy wystrój mieszkania, nie trzeba kupować nowych mebli, a wystarczy tylko odnowić i przemalować stare. Taki zabieg nie tylko ucieszy oczy wszystkich domowników, ale także odciąży domowe finanse – przemalowanie mebli drewnianych jest zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż zakup nowych mebli. Jak jednak się do tego zabrać?

Przygotowanie drewna do przemalowania

Pierwszym i najważniejszym krokiem całego przedsięwzięcia jest odpowiednie przygotowanie powierzchni mebla do malowania. Decydując się na zmianę barwy starego mebla bezwzględnie należy usunąć stare powłoki malarskie – ściągnąć kolor, który dotychczas zdobił nasz mebel. Można to zrobić na kilka sposobów, w zależności od tego w jakim stanie jest mebel oraz jaki środek zastosowany był do jego wykończenia. Farby i lakiery można zeszlifować lub użyć specjalnych preparatów chemicznych, które rozpuszczają te powłoki. Po ich usunięciu drewno należy dodatkowo przeszlifować drobnym papierem ściernym w celu wyrównania powierzchni mebla. Kolejnym krokiem jest jego odpylenie. Zadanie bardzo proste – wystarczy użyć wilgotnej – ale nie mokrej – ściereczki lub zwykłego odkurzacza. Nie można jednak pominąć tego działania, ponieważ nowe warstwy farby nie będą miały odpowiednio przygotowanego podłoża, co przełoży się na osiągnięcie efektu zupełnie odwrotnego do tego, którego oczekiwaliśmy. Nie warto iść na łatwiznę. Lepiej poświęcić nieco więcej czasu i dokładnie odpylić cały mebel. Ten moment jest idealny na uzupełnienie niewielkich ubytków w strukturze drewna. Korzystając z pasty akrylowej dostępnej w marketach budowlanych wypełniamy miejsca tego wymagające, a następnie ponownie szlifujemy i oczyszczamy powierzchnię. W ten sposób przygotowaliśmy drewno do malowania i nadania mu drugiego życia.

Malowanie drewna

Sam proces przemalowania mebla nie jest zbyt skomplikowany. Najważniejsze to dobrać odpowiednie narzędzia. Pędzel nadaje się do malowania niewielkich powierzchni lub takich, które są trudno dostępne, mają zakrzywienia czy różnego typu zdobienia. Wałkiem dobrze maluje się większe powierzchnie, ale nie jest on tak dokładny jak pędzel, za to maluje się nim zauważalnie szybciej. Najoptymalniejszym sposobem nanoszenia farby jest metoda natryskowa, jednak wymaga ona odpowiednio wentylowanego pomieszczenia, dość dużej powierzchni, a także specjalnego pistoletu do malowania. Istnieje też opcja – bardziej artystyczna – malowania np. gąbką lub szmatką. Przechodząc do właściwego etapu, czyli malowania, musimy mieć na uwadze, że lakier/farbę trzeba rozprowadzać dokładnie i równomiernie, a także by robić to wzdłuż włókien. Należy unikać zacieków i pozbywać się ich natychmiastowo, gdyż po wyschnięciu stają się bardzo nieestetyczne. Po nałożeniu każdej warstwy (z pewnością będzie ich więcej niż jedna), trzeba poczekać aż farba wyschnie – to kolejny moment, który wymaga cierpliwości i kolejny, którego pod żadnym pozorem nie można przyśpieszać ani unikać. Po wyschnięciu – szlifowanie i oczyszczanie, jednak na dużo mniejszą skalę niż miało to miejsce w procesie przygotowywania mebla do przemalowania. Ilość nanoszonych warstw zależy od efektu, który chcemy osiągnąć – wszystko zależy od nas. W ten sposób przemalowujemy meble drewniane i dajemy im drugą (lub kolejną) szansę.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl