Meble, szczególnie te drewniane, wymagają systematycznej pielęgnacji. Materiał, z którego są wykonane jest jednocześnie bardzo trwały i delikatny. Jego wrażliwość na środki chemiczne, ciepło wydzielające się z gorących naczyń czy wilgoć sprawia, że aby w pełni cieszyć się pięknem mebli drewnianych trzeba o nie odpowiednio zadbać. Większości zabrudzeń i uszkodzeń można uniknąć bez większego problemu, należy tylko pamiętać o podstawowych cechach drewna, a raczej jego podatności na konkretne uszkodzenia. Przede wszystkim nie można kłaść bezpośrednio na meblach drewnianych gorących naczyń, ponieważ może to spowodować odbarwienia, których nie sposób usunąć. Ważne jest także chronienie drewna przed wodą i wilgocią – chodzi np. o niepozostawianie mokrych przedmiotów na blacie stołu. Powszechnie znane są słowa Hipokratesa: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Wiadomo, że tyczą się ludzkiego zdrowia, ale równie trafnie wpasowują się w inne dziedziny, tylko pośrednio związane z człowiekiem. Wsłuchując się w tę sentencję i odnosząc się bezpośrednio do mebli drewnianych, warto zauważyć, że najważniejszą czynnością, która ma być objawem troski o nasze meble jest ich impregnacja, która pozwoli na dłuższe zachowanie blasku.

Sposoby czyszczenia mebli dębowych

Nawet jeśli bardzo dbamy o nasze meble, nie da się zapewnić ich ciągłej czystości. Intensywne użytkowanie, wszechobecny kurz – to tylko przykładowe „sposoby”, przez które na naszych meblach pojawiają się zanieczyszczenia. Na szczęście, jeśli systematycznie dbamy o drewno, z którego są one wykonane, nie będziemy mieli żadnych problemów z pozbyciem się zabrudzeń czy kurzu.

Czyszczenie mebli drewnianych jest bardzo proste. Naszym największym sprzymierzeńcem jest ściereczka nasączona wodą – wilgotna, ale nie mokra. Mimo że drewno dębowe jest stosunkowo odporne na wilgoć, nie ma sensu niepotrzebnie narażać go na styczność z nią. Wilgotną ścierką przecieramy zakurzone powierzchnie, a następnie drugą, suchą ścierką wycieramy do całkowitego pozbycia się mokrego śladu. Pierwsze przetarcie powoduje usunięcie delikatnych zabrudzeń i kurzu, a także zapobiega jego unoszeniu się, drugie ma na celu skrócenie czasu kontaktu wilgoci z powierzchnią mebla. Gdy natkniemy się na mocniejsze zabrudzenia, możemy dodać do wody, w której moczymy ścierkę nieco dobrego płynu do mycia drewna. Uprzednio, koniecznie należy zapoznać się z etykietą płynu. Mimo wszystko warto sprawdzić na niewidocznej powierzchni, czy na pewno nie zostawi żadnych śladów.

Jeśli decydujemy się na odkurzanie mebli odkurzaczem, należy wyposażyć go w końcówkę z miękką szczotką – w przeciwnym razie narażamy meble na zarysowania, a przecież nie o to nam chodzi. Jeśli nie mamy takiej końcówki, będzie trzeba ją dokupić lub zrezygnować z tego sposobu odkurzania mebli.

Po pozbyciu się kurzu i zabrudzeń warto zadbać o zabezpieczenie powierzchni mebli. Utrudnimy w ten sposób ponowne osadzanie się zanieczyszczeń. Do tego celu możemy wykorzystać delikatne preparaty antystatyczne – stworzone na bazie naturalnych składników, które nie uszkadzają struktury drewna, jednocześnie tworząc na jego powierzchni powłokę, która dodatkowo utrudnia kurzowi osiadanie na drewnie (dodatkowo, ponieważ drewno samo w sobie ma właściwości antystatyczne).

Porządek i czystość

Jak widać, by wyczyścić meble dębowe naprawdę nie potrzeba wiele zachodu, a efekt można zobaczyć gołym okiem. Warto systematycznie dbać o meble drewniane – w zamian za to jeszcze dłużej będzie służyć wszystkimi swoimi zaletami, ku uciesze osób z nich korzystających. Powyższe sposoby radzenia sobie z kurzem i brudem są uniwersalne, dlatego z powodzeniem można skorzystać z nich także przy innych rodzajach mebli wykonanych z drewna.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl